NOWY NUMER
W numerze 4/2019 "Zdrowia" przeczytasz m.in. o nowoczesnej metodzie leczenia udaru, wadach i zaletach statyn, laserowych operacjach rogówki, wydatkach Polaków na leki i suplementy. Dowiesz się, czego nie lubi żołądek, jakie leki szkodzą sercu, kiedy zrobić endoprotezę stawu biodrowego i komu grozi demencja. Temat numeru: Chemioterapia - poradnik dla chorego i bliskich. Miesięcznik "Zdrowie" to eksperckie porady i praktyczne wskazówki.
Pisząc dla Państwa, korzystamy z wiedzy i doświadczenia najwyższej klasy specjalistów zajmujących się praktyką i teorią ochrony zdrowia. Oto honorowa Rada Ekspertów Miesięcznika „Zdrowie”:
Co nowego w polskiej służbie zdrowia, nad czym pracują naukowcy w kraju i na świecie, co warto przeczytać?
Ból głowy, katar, stłuczenie kolana czy niestrawność skłania nas do sięgania po leki dostępne bez recepty. Gdy korzystamy z nich od czasu do czasu, nic złego się nie stanie. Ale regularne zażywanie wielu medykamentów może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
O zaletach i wadach statyn, czyli leków redukujących poziom cholesterolu we krwi, powiedziano już chyba wszystko. Jedni je chwalą, a drudzy przestrzegają przed ich stosowaniem. Jak jest naprawdę?
Nieregularne miesiączki, uderzenia gorąca i zmienne nastroje mogą oznaczać, że jesteś skrajnie przemęczona, masz chorą tarczycę albo... zbyt wcześnie weszłaś w okres przekwitania. Lepiej tego nie lekceważyć.
Obfite miesiączki, sucha skóra, ciągłe zmęczenie, wysoki poziom cholesterolu – to jedne z objawów Hashimoto, choroby tarczycy, która często dotyka kobiety, choć i mężczyźni też czasem chorują. Na szczęście można ją kontrolować.
To najstarsze lekarstwo na świecie, właściwości bakteriobójcze i uodparniające miodu znane są ludzkości już od 4 tysięcy lat. Wciąż odkrywamy kolejne jego zalety.
Każda zjedzona potrawa, wypity napój czy połknięte lekarstwo trafia do żołądka. To worek mięśniowy położony w środkowym nadbrzuszu. Pracuje wydajnie i całodobowo, ale miewa też swoje okresy buntu.
Według Światowej Organizacji Zdrowia połowa mieszkańców naszej planety cierpi z powodu bezsenności lub jest nią zagrożona. Kobiety mają znacznie częściej zaburzenia snu niż mężczyźni.
Samoleczenie to chyba nasza narodowa specjalność. Nie ma w tym nic złego, jeśli robimy to mądrze przy wsparciu farmaceuty i z zachowaniem ostrożności, czyli nie przekraczamy dawek leków podawanych przez producenta i nie przyjmujemy jednocześnie preparatów zawierających tę samą substancję czynną. Ale czy zdajemy sobie sprawę, jak duże kwoty zostawiamy w aptece?
Dla większości chorych na nowotwór chemioterapia to jedyna forma leczenia, która może uratować życie. Niszczy zarówno chore, jak i zdrowe komórki. Stąd jej niepożądane efekty, które niekiedy mogą nawet świadczyć o tym, że terapia działa.
Objawia się zazwyczaj w pierwszych miesiącach lub latach życia. Zdarza się jednak, że dopiero w wieku dojrzałym zaskakuje osoby, które wcześniej nie wykazywały objawów uczulenia. Dlaczego tak się dzieje?
Według WHO zabieg wszczepienia endoprotezy biodra to jedna z procedur chirurgicznych o najwyższej skuteczności, jeśli chodzi o poprawę funkcji i zniesienie bólu. U kogo wykonuje się taką operację i jak długo trwa powrót do pełnej sprawności?
Zwykle atakuje bez ostrzeżenia, ale pracujemy na niego przez wiele lat. To udar mózgu, nazywany też apopleksją, zawałem mózgu czy wylewem. Jest skutkiem zaburzeń krążenia krwi w mózgu. Od niedawna w naszych szpitalach dostępna jest, choć w ograniczonym zakresie, nowa, skuteczna metoda leczenia – trombektomia.
Chcesz poznać przyczyny swoich dolegliwości? Potrzebujesz porady? Współpracujący z nami specjaliści pomogą Ci rozwiązać problem. Napisz do nas! Wyślij e-mail na adres: [email protected] albo napisz list i wyślij na adres: Redakcja „ZDROWIA”, ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa
Rogówka to zewnętrzna warstwa przedniej części oka, która chroni gałkę oczną i bierze udział w załamywaniu promieni świetlnych. Nie wszystkie jej schorzenia można wyleczyć zachowawczo, czasem konieczna jest interwencja chirurga.
Życie Jolanty Golianek legło w gruzach w ciągu jednej chwili, kiedy pochyliła się nad kominkiem, by dorzucić drewno do ognia. Doznała głębokich poparzeń II stopnia. Dwa lata temu założyła Fundację Poparzeni pomagającą osobom, które znalazły się w podobnej sytuacji jak ona.
Przyczyniają się do nich nie tylko wybitni polscy chirurdzy, lecz także naukowcy oraz innowatorzy, twórcy komputerowych programów służących telemedycynie i diagnostyce.
Niezależnie od wieku i kondycji fizycznej zdarza się nam zapomnieć o umówionym spotkaniu, zapłaceniu rachunku, zabraniu z domu okularów. Przypadek, przepracowanie czy może początki demencji? Czy utrata pamięci jest nieunikniona?
Określenia takie jak zespół skoczka szpitalnego czy zespół pacjenta wędrującego po szpitalach brzmią zagadkowo i może nawet nieco zabawnie. W rzeczywistości opisują bardzo poważne schorzenie, niebezpieczne nie tylko dla samego pacjenta.
Ciągły strach, koszmary senne, rozpamiętywanie, złość. Zespół stresu pourazowego odbiera radość życia tym, którzy przetrwali ekstremalnie trudne wydarzenia. Czy czas zagoi rany, które dotyczą psychiki?
Bez niej trudno byłoby porozumiewać się, rozwiązywać problemy, zachować psychiczną równowagę. Inteligencja emocjonalna ułatwia funkcjonowanie, pozwala przekraczać własne granice. Możemy ją rozwijać przez całe życie.
Nie ma czasu na dojazdy do klubu fitness? To żadne usprawiedliwienie dla braku formy. Każdego dnia są przecież dziesiątki okazji do ćwiczeń. Cały program treningowy można zrobić mimochodem lub... wedle naszej instrukcji.
Jest zapaloną biegaczką i – jak sama mówi – ekoświrem. Od lat zachęca nas w mediach, abyśmy żyli „aktywnie bardzo”. – Sport daje frajdę, siłę i wolność – mówi dziennikarka.
Kofeina, naturalny ekstrakt pozyskiwany z roślin takich jak kawa, herbata czy guarana, ma dobroczynny wpływ na wygląd i zdrowie skóry twarzy i ciała oraz włosów. Dotlenia, zapobiega powstawaniu zmarszczek, wyszczupla i wygładza ciało, a także ogranicza wypadanie włosów.
Nowości kosmetyczne i wszystko, co pomaga zadbać o urodę, zachować zdrowy wygląd
Kwadrans w ciepłej wodzie z dodatkiem pachnących olejków pozwala odprężyć się i zrelaksować. Szybki tusz wręcz przeciwnie – pobudza i dodaje energii. Poznaj zalety każdego z tych przyjemnych pielęgnacyjnych zabiegów.
Nowości, które ułatwią utrzymanie czystości w domu, a także higieny osobistej
Oszczędna, generująca jak najmniej odpadów, minimalizująca zużycie wody i prądu, i bez „chemii” do sprzątania. Taka właśnie jest ekokuchnia, zdrowa zarówno dla jej użytkowników, jak i oszczędzająca zasoby planety.
Nowości z półek sklepowych, kulinarne inspiracje, produkty ciekawe, smaczne i zdrowe
Choć na sklepowych półkach są produkty z całego świata, znakomita większość z nas ogranicza się do wybierania tego, co już dobrze zna. Bywa, że nawet nie spróbowaliśmy czegoś, a już wiemy, że nie będzie nam smakować. Jak otworzyć się na nowości?
Koper włoski, zwany częściej fenkułem znany jest głównie ze swoich właściwości leczniczych. Jednak w kuchni znajduje również swoich amatorów. Ma subtelny, anyżkowy smak, dobrze komponuje się z owocami cytrusowymi i jabłkami oraz z delikatnym, białym mięsem.
Danie na bazie makaronu to idealna kolacja po ciężkim dniu – szybka do zrobienia, sycąca, dzięki dodatkowi warzyw stanowi wartościowy posiłek. Duży wybór pysznych sosów sprawia, że makaron nigdy się nie znudzi. Polubią je nie tylko amatorzy kuchni wegańskiej.
Szukasz innych wydań ?
Sprawdź archiwum