Zdrowie - 2020-01
Autor: Beata Cieśla <div> <div> <p>Z tego numeru dowiesz się:</p> <ul> <ul> <ul> <li>dlaczego warto morsować</li> <li>jak być odpowiedzialnym pacjentem</li> <li>jak skutecznie spłycić zmarszczki</li> <li>które leki niszczą barierę jelitową</li> <li>jak szybko pokonać grypę</li> <li>o czym świadczy krwawienie z dziąseł</li> </ul> </ul> </ul> <p>Miesięcznik „Zdrowie” to rzetelna wiedza, eksperckie porady i praktyczne wskazówki</p> </div> </div>
Zdrowie 1/2020

Z tego numeru dowiesz się:

• dlaczego warto morsować

• jak być odpowiedzialnym pacjentem

• jak skutecznie spłycić zmarszczki

• które leki niszczą barierę jelitową

• jak szybko pokonać grypę

• o czym świadczy krwawienie z dziąseł

Miesięcznik „Zdrowie” to rzetelna wiedza, eksperckie porady i praktyczne wskazówki

NOWY NUMER

[zdrowie-issue-generator] - Zajawka kup dostęp - górna

Kup dostęp
Zdrowie 6 2020
Spis treści Zdrowie 01/2020
rozmaitości

Dużo zdrowia w Nowym Roku! Rodzinnych świąt pełnych radości, bliskości i spokoju oraz szczęśliwego Nowego Roku, w którym dopisuje zdrowie i pogoda ducha oraz spełniają się nawet najskrytsze marzenia, życzy redakcja miesięcznika "Zdrowie"

Co nowego w polskiej służbie zdrowia, nad czym pracują naukowcy w kraju i na świecie, co warto przeczytać?

poradnik medyczny

W rankingu popularności zapewne upał wygrałby z zimowym mrozem. Jednak chłód, choć dla wielu z nas nie jest przyjemnym doznaniem, ma swoje plusy. Niską temperaturę od lat wykorzystuje się do poprawy zdrowia i urody.

Tydzień z przeziębieniem czy grypą jakoś udaje się przetrwać, przestrzegając zaleceń lekarskich. Znacznie gorzej jest, gdy chorujemy przewlekle i stale musimy przyjmować leki, a sama choroba także nakłada na nas różne ograniczenia. Co robić, by sobie nie zaszkodzić?

Pojawia się przy myciu zębów lub w czasie gryzienia twardych pokarmów. Powodem mogą być mechaniczne uszkodzenia dziąseł, ale też stany zapalne czy paradontoza. Są także inne, bardziej złożone przyczyny tej dolegliwości.

Gdy czujesz rosnące uczucie pełności, rozpierania, bulgotanie w brzuchu, myślisz już tylko o tym, by uciec od towarzystwa. Wzdęcia bowiem to krępująca, choć na ogół błaha dolegliwość, z którą można sobie łatwo poradzić.

Wszystko, co jemy, pijemy czy połykamy, ma wpływ na nasze jelita. Barierę jelitową niszczą nie tylko antybiotyki, ale i z pozoru „niewinne” leki wydawane na receptę albo kupowane na własną rękę suplementy.

To bardzo ważne badanie, bo pozwala szybko wykryć poważną chorobę. Większość z nas powinna je wykonać raz w roku.

Warto mieć pod ręką preparaty, które wzmocnią, ukoją nerwy, zniwelują skutki infekcji.

Ta choroba to trudny przeciwnik. Wirus grypy krąży w powietrzu, więc wszędzie możemy go spotkać. Jednocześnie potrafi doskonale oszukiwać nasz układ odpornościowy udając, że wcale nie jest intruzem i nie trzeba go zwalczać. Dlatego tak trudno nad nim zapanować.

Wiadomo, że palenie jest nałogiem niszczącym zdrowie i urodę, ale i tak sięgamy po papierosy. Dlaczego używki tak nas pociągają? Wiemy również dobrze, że nadmiar tłuszczu i cukru jest szkodliwy. Dlaczego więc sięgamy po nie i skracamy sobie życie?

Zadaniem kaszlu jest oczyszczanie dróg oddechowych ze śluzu lub zanieczyszczeń zawartych we wdychanym powietrzu. Lecz jeśli trwa dłużej niż kilka tygodni, nie reaguje na leczenie, trzeba zbadać jego przyczynę.

Chorobę wrzodową zwalcza się nie tylko lekami, konieczna jest też zmiana stylu życia, nawyków i sposobu odżywiania. To złagodzi dokuczliwe objawy, a nawet może zapobiec nawrotom.

Zaburzenie świadomości polega na utracie kontaktu z człowiekiem. Charakterystyczną cechą takiego zdarzenia jest nagłość i krótkotrwałość. Z jakiego powodu tak się dzieje?

Ból w dole brzucha i okolicy krzyża, ciągły ucisk lub nieuzasadnione parcie na mocz, częste stany zapalne i nawracające infekcje dróg moczowych – to objawy obniżenia narządów rodnych lub prościej – wypadania macicy.

Tego rodzaju operacja wiąże się z koniecznością przecięcia zdrowej kości i dlatego decyzja o poddaniu się jej nie jest łatwa dla niektórych pacjentów. Z drugiej jednak strony, dzięki osteotomii można pozbyć się b ó lu staw ó w i odroczyć wszczepienie endoprotezy.

Walka z chorobą nowotworową wymaga leków i terapii, które często zmieniają funkcjonowanie całego organizmu. Efektem ubocznym takiej ingerencji mogą być problemy skórne. Wielu z nich można zaradzić.

Do rozwoju medycyny w Polsce i na świecie przyczyniają się nie tylko dokonania wybitnych polskich lekarzy stosujących nowe metody terapii. Swój wkład mają także wynalazcy urządzeń, które mogą służyć powszechnej ochronie zdrowia.

Chłopiec jest zapewne najmłodszym dzieckiem na diecie odchudzającej. Jego waga znacznie przekracza normę. Nie zna smaku soli i cukru. Jednego dnia zjada tylko ok. 500 kcal. Czy lekarzom udało się ustalić przyczyny otyłości olbrzymiej, która niszczy jego serce, płuca, tętnice i skórę?

Mózg człowieka nieustannie interpretuje otaczający nas świat, tworząc iluzje. Mogą nam służyć lub przeciwnie – działać na naszą niekorzyść.

Odpowiednio dopasowana poduszka do snu dobrze podpiera kręgosłup i sprawia, że budzimy się zrelaksowani. Ta, którą kładziemy na krześle ułatwia długie siedzenie. Oparta na barkach pomaga komfortowo podróżować.

psychologia i styl życia

Najpopularniejszym środkiem, który czasowo poprawia koncentrację, jest kawa. Zioła adaptogenne również działają w sposób pobudzający, zwiększają zdolność kojarzenia, mają wszechstronnie dobroczynny wpływ na organizm, a przy tym nie powodują niekorzystnych skutków ubocznych.

Kocha adrenalinę. Podjęła więc wyzwanie: 20 km rowerem, 5 km biegu, 750 m pływania. Dała radę, a triathlon sprawił, że uwierzyła w swoją moc.

Schudnę 5 kilo, zacznę biegać, zapiszę się na hiszpański… A może tym razem w ramach postanowień noworocznych uda się zmienić nawyki na takie, które będą przyjazne dla środowiska? Wybierz choć kilka punktów z tej listy!

Odwlekając bez końca wykonanie pracy czy podjęcie decyzji, narażasz siebie i innych na niepotrzebny stres, komplikujesz sobie życie. Jeśli zrozumiesz, skąd się u ciebie bierze nawyk prokrastynacji, możesz go przezwyciężyć.

Zarówno ci, którzy od lat uprawiają sporty zimowe sezonowo, jak i początkujący do każdej aktywności na powietrzu powinni być dobrze przygotowani. I nie chodzi tu tylko o jakość sprzętu.

Dużo śniegu, nowoczesne wyciągi, bezpieczne trasy o różnym stopniu trudności. Przedstawiamy ciekawe miejsce na rodzinny wypad.

zdrowie i uroda

Reklamy i etykiety kosmetyków są tak pomyślane, abyśmy kupowali ich jak najwięcej, i najlepiej nie zastanawiając się zbytnio. Jak nie dać się trikom marketingowym i kupić tylko to, czego potrzebujemy?

Nowości kosmetyczne i wszystko, co pomaga zadbać o urodę, zachować młody, zdrowy wygląd

Wytwarzany z niej drogocenny olej jest nazywany naturalnym botoksem. Polecany jest do skóry suchej i dojrzałej, ale skorzystają z niego także cery wrażliwe i tłuste.

Największą zaletą wypełniaczy jest to, że nie trzeba używać skalpela. Kilka lub kilkanaście zastrzyków pomaga uwypuklić wymarzony obszar, spłycić zmarszczki czy poprawić kontur twarzy. To bardzo skuteczny sposób odmładzania, ale nie w każdym przypadku da pożądany efekt.

kulinaria

Są dla nas coraz mniej egzotyczne, bo kupić można je bez trudu. Ale nie zawsze wiemy, jak je jadać. Przyjrzyjmy się więc bliżej tym przybyszom z dalekiego świata.

Orzechy to mnóstwo wartościowych składników w niewielkiej formie. Są pełne zdrowych dla serca tłuszczów, obfitują w białka, witaminy i minerały. Bez nich trudno sobie wyobrazić świąteczne i karnawałowe wypieki.

Lista tradycyjnych świątecznych dań jest niezmienna, zakupy każdego roku robimy praktycznie takie same. Są jednak nowości, które warto wypróbować.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum

NOWY NUMER

[zdrowie-issue-generator] - Zajawka kup dostęp - dolna

Kup dostęp
Zdrowie 6 2020