Zaburzenia oddychania

2019-10-30 12:08 Tekst: Anna Jarosz
problemy z oddychaniem
Autor: Pixel-Shot/Shutterstock.com

Wśród wielu funkcji życiowych naszego organizmu jedną z najważniejszych jest oddychanie. Od sprawności układu oddechowego zależy prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu oraz, co bardzo ważne, właściwe dotlenienie mózgu. Dlatego zaburzeń oddychania nie wolno lekceważyć.

NOWY NUMER

[zdrowie-issue-generator] - Zajawka kup dostęp - górna

Kup dostęp
Zdrowie 6 2020
Spis treści Zdrowie 12/2019
edytorial

Jedzenie ma znaczenie

rozmaitości

Co nowego w polskiej służbie zdrowia, nad czym pracują naukowcy w kraju i na świecie, co warto przeczytać?

poradnik medyczny

Spór o szkodliwość picia kawy trwa od wielu lat. Ten uwielbiany przez wielu napój oskarżano o to, że przyczynia się do powstawania chorób układu sercowo-naczyniowego. Te rewelacje się nie potwierdziły. Przeciwnicy kofeiny nie dawali jednak za wygraną i forsowali pogląd, że osoby już chore na serce stanowczo powinny odstawić kawę. A jaka jest prawda?

Wśród wielu funkcji życiowych naszego organizmu jedną z najważniejszych jest oddychanie. Od sprawności układu oddechowego zależy prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu oraz, co bardzo ważne, właściwe dotlenienie mózgu. Dlatego zaburzeń oddychania nie wolno lekceważyć.

Probiotyki to żywe drobnoustroje, które mają korzystny wpływ na zdrowie. Niezależnie od formy – kapsułki, saszetki lub krople – potrafią naprawdę wiele.

Niektóre osoby spędzają jesienne wieczory z termoforem na brzuchu nie tylko z powodu zimna. Ogrzewanie to jedna z metod wspomagających leczenie zapalenia pęcherza.

Nieprawidłowy poziom cholesterolu we krwi jest jak bomba z opóźnionym zapłonem – to poważny czynnik ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Znaczenie ma nie tylko wysokie stężenie cholesterolu, ale i czas, przez jaki pacjent jest na nie narażony.

Nie doceniamy wagi fizjoterapii, dopóki nie musimy z niej skorzystać. Wówczas dostrzegamy, ile pracy trzeba włożyć w odzyskanie dawnej sprawności i jak duże znaczenie ma wybór odpowiedniej osoby, która będzie z nami pracować.

Nazywany jest cichym zabójcą, ponieważ długo nie daje żadnych objawów, a gdy te się pojawią, jest za późno na skuteczne leczenie. To jedyny nowotwór z jednocyfrowym pięcioletnim wskaźnikiem przeżycia, mimo że w Polsce jest dostęp do nowoczesnych terapii. Dlaczego tak się dzieje?

Niektóre leki przyjmowane z powodu schorzeń somatycznych mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne i funkcjonowanie układu nerwowego. I nie chodzi tu wcale o jakąś specyficzną grupę leków.

To proste badanie pozwala wykryć przedkliniczne postaci raka szyjki macicy – wówczas wyleczalność jest stuprocentowa.

Nie każda osoba z zaburzeniami na tle psychicznym musi być leczona w szpitalu. W tym kierunku zmierza reforma psychiatrii: ciężar opieki ma być przeniesiony z dużych szpitali na rzecz dziennej opieki środowiskowej w miejscu zamieszkania. Istotną rolę w nowym systemie odgrywać mają asystenci zdrowienia.

To niezwykła roślina, na którą podobno pierwsi zwrócili uwagę konkwistadorzy, którzy podbili Amerykę. Im też przypisuje się nazwanie tej niezwykłej rośliny „męczennicą”, ponieważ kształt kwiatów może przypominać chrześcijanom koronę cierniową. Warto jednak pamiętać, że męczennica cielista ma również właściwości lecznicze.

Bezpowrotnie zmieniła oblicze medycyny, a zwłaszcza chirurgii. Pozwala bez znacznego otwierania brzucha leczyć i diagnozować chorych. W jakich przypadkach laparoskopia jest przydatna, a kiedy trzeba z niej zrezygnować?

Dokonania wybitnych polskich lekarzy oraz innowatorów rozwijających nowe metody diagnostyki i terapii służą pacjentom w kraju, ale są także doceniane i nagradzane na specjalistycznych forach międzynarodowych.

Była zdrową, pełną energii, młodą kobietą, miała męża i dziecko, a w głowie plany i marzenia na przyszłość. Udar przyszedł nagle. Anna Naskręt miała 24 lata, gdy została uwięziona we własnym ciele. Niema i sparaliżowana. Lekarze nie dawali jej żadnych szans na przeżycie.

Od kilku lat gry planszowe przeżywają prawdziwy renesans. To popularna atrakcja spotkań towarzyskich i świetna forma rozrywki dla wszystkich, niezależnie od wieku, płci czy wykształcenia. A także mocny atut w ręku rodziców, którzy chcą rozwijać umiejętności swoich dzieci.

psychologia i styl życia

W hospicjach akceptuje się nieuchronność śmierci. Nie stosuje się uporczywej terapii, której celem jest wydłużenie życia pacjenta za wszelką cenę. Jednym z nich jest Hospicjum w Pucku.

Segregujesz śmieci, na zakupy zabierasz własną torbę, sprzątasz ekopreparatami… A w pracy? Zbędne wydruki, wrzucanie wszystkich śmieci do jednego kosza, stosy plastikowych pojemników – tak to nierzadko wygląda. Choć masz ograniczony wpływ, możesz sporo zrobić, by w biurze zmieniło się na lepsze.

Silna, choć tak krucha... Trzy lata temu wygrała walkę z nowotworem. Urodziła się na nowo. Dziś jeszcze mocniej chce cieszyć się życiem. Uśmiecha się do samej siebie.

Mocne mięśnie tej partii ciała sprawiają, że pupa jest bardziej jędrna i krągła. Są i bonusy zdrowotne – lepsze wsparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa, poprawa stabilizacji miednicy i postawy ciała.

Życie naszych przodków przebiegało według rytmu wyznaczonego przez słońce – wstawali o świcie, kładli się, gdy robiło się ciemno. Ale my uniezależniliśmy się od słońca: mamy własne źródła światła, więc możemy decydować o porach aktywności. Czy jednak bez szkody dla zdrowia?

zdrowie i uroda

Czy można wierzyć w informacje przekazywane przez Chińczyków? Czy wirus im się wymknął? Dlaczego Donald Trump oskarża Chińska Republikę Ludową? Dlaczego Włochy stały się terytorium „rozpoznania pola walką”? Czy globalne przemodelowanie stosunków międzynarodowych grozi rozwiązaniami militarnymi? Dr nauk wojskowych Artur JAGNIEŻA (@ArturJagnieza), przewodniczący Rady Fundacji Instytutu Bezpieczeństwa i Strategii, dzieli się z naszymi Czytelnikami swoimi spostrzeżeniami.

Jest sucha, szorstka, czasem się łuszczy – skóra zimą często stwarza problemy. Aby szybko przywrócić jej komfort, trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację.

W pielęgnacji przeciwstarzeniowej najczęściej skupiamy się na kosmetykach. Jednak przeciwdziałanie oznakom wieku nie może ograniczać się do skóry. W całościowym dbaniu o twarz niezbędnym elementem jest masaż.

Nowości kosmetyczne i wszystko, co pomaga zadbać o urodę, zachować młody, zdrowy wygląd

Nowoczesne pasty niwelują nadwrażliwość, ochronią przed próchnicą i przywrócą naturalny kolor uzębienia. Warunkiem jest dobranie tej właściwej.

Samodzielne farbowanie włosów ma wiele zalet – jest szybkie, wygodne i niedrogie, a preparaty do domowej koloryzacji są coraz lepsze. Jednak żeby efekt był doskonały, trzeba zabieg przeprowadzić z głową.

kulinaria

Przypadek nastolatka z Wielkiej Brytanii, który stracił wzrok na skutek trwającego lata złego odżywiania, uświadamia, jak ważna dla oczu jest prawidłowa dieta. Zrób bilans – czy to, co jesz, rzeczywiście wspomaga twój wzrok?

To, co jemy ma ogromne znacznie w profilaktyce raka i w samej walce z chorobą. Naukowcy wskazują na substancje zawarte w produktach, które są szczególnie ważne w tym procesie. Warto zwrócić uwagę na produkty, w których występują i jadać je jak najczęściej.

W ostatnich latach unikanie glutenu stało się popularne, ale dla wielu osób, z powodu choroby, jest to konieczność. W takiej sytuacji trzeba wybierać w sklepie produkty ze znakiem przekreślonego kłosa. Na szczęście jest ich coraz więcej...

Jest bogata w białko, błonnik i mikroelementy. W porównaniu do innych roślin strączkowych soczewica szybko się gotuje i nie trzeba jej namaczać. A dzięki rozmaitym odmianom jest uniwersalna. Polecamy ją w wersji wegańskiej.

Nowości z półek sklepowych, kulinarne inspiracje, produkty ciekawe, smaczne i zdrowe

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum