Zdrowie - 2019-06
Autor: Beata Cieśla <p>W numerze 6/2019 "Zdrowia" przeczytasz m.in. o leczeniu kanałowym bez bólu, życiu z rozrusznikiem serca, roli, jaką pełnią w organizmie węzły chłonne, bezpiecznych kosmetykach przeciw poceniu się. Dowiesz się, jak starzeje się trzustka, którą dietę pudełkową wybrać, jakie leki szkodzą wątrobie, co jeść, by ładnie pachnieć, jak uniknąć brzydkiej blizny po operacji i dlaczego warto jeść owsianki. Temat numeru: Sposoby na żylaki, czyli najlepsze metody leczenia i usuwania żylaków. Miesięcznik "Zdrowie" to rzetelna wiedza, eksperckie porady i praktyczne wskazówki.</p>
Zdrowie 6/2019

W numerze 6/2019 "Zdrowia" przeczytasz m.in. o leczeniu kanałowym bez bólu, życiu z rozrusznikiem serca, roli, jaką pełnią w organizmie węzły chłonne, bezpiecznych kosmetykach przeciw poceniu się. Dowiesz się, jak starzeje się trzustka, którą dietę pudełkową wybrać, jakie leki szkodzą wątrobie, co jeść, by ładnie pachnieć, jak uniknąć brzydkiej blizny po operacji i dlaczego warto jeść owsianki. Temat numeru: Sposoby na żylaki, czyli najlepsze metody leczenia i usuwania żylaków. Miesięcznik "Zdrowie" to rzetelna wiedza, eksperckie porady i praktyczne wskazówki.

NOWY NUMER

[zdrowie-issue-generator] - Zajawka kup dostęp - górna

Kup dostęp
Zdrowie 6 2020
Spis treści Zdrowie 06/2019
rozmaitości

Siła seniorów

Co nowego w polskiej służbie zdrowia, nad czym pracują naukowcy w kraju i na świecie, co warto przeczytać?

poradnik medyczny

Średni czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium to 30 miesięcy, a na pobyt w szpitalu uzdrowiskowym – 12 miesięcy. Ministerstwo Zdrowia chce zmienić tę sytuację i dlatego jeszcze w tym roku wejdą w życie nowe zasady wyjazdów do sanatorium.

Wątroba ma bardzo duże zdolności regeneracyjne. Ale wszystko do czasu. Gdy zniszczeniu ulegnie struktura wątroby, stanie się ona niewydolna i straci częściowo lub całkowicie możliwość odnowy swoich tkanek.

Ludzkie ciało nie zostało stworzone do tego, by unosić się wysoko nad chmurami w klimatyzowanym samolocie. Dlatego czasem buntuje się i źle znosi podniebne podróże. Dokucza ból uszu lub głowy, niektórzy zmagają się z wysuszeniem błon śluzowych oczu i nosa.

To specjalna kategoria roślin i grzybów – w przeciwieństwie do większości ziół działają na wielu obszarach, łagodząc skutki długotrwałego stresu, przywracając równowagę i podnosząc odporność. Oddziałują na różne układy i narządy.

Przez ocieplenie klimatu z każdym rokiem jest więcej kleszczy. Wzrasta ryzyko, że spotkamy tego pajęczaka. Nie tylko w lesie!

Układ krążenia to nie tylko pompujące serce i elastyczne ściany tętnic. Równie ważne są przewody, którymi odtlenowana krew powraca, czyli żyły. Każdego dnia przepływa przez nie aż 700 litrów krwi. Bywa, że na tej trasie są poważne przestoje.

Jeśli często pod koniec dnia czujesz uciążliwy ból nóg albo widzisz, że puchną, czas pomyśleć o tym, by w domowej apteczce znalazły się produkty usprawniające krążenie żylne i niwelujące skutki zmęczenia.

Niedowład nogi, silny ból stawu biodrowego bez zmian w jego budowie? A może dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, wątroby czy plucie krwią podczas miesiączki? To skrajne przykłady, ale u niektórych kobiet właśnie tak objawia się endometrioza – choroba tajemnicza, ale też lekceważona, zarówno przez kobiety, jak i lekarzy.

Każdy z nas ma ich tysiące. Gdy jesteśmy zdrowi, nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Dopiero kiedy zaczyna się coś dziać, węzły powiększają się tak, że bez problemu możemy wyczuć je palcami. Zwykle to nic poważnego, ale czujność trzeba zachować. Czasem obrzmiałe węzły chłonne mogą sygnalizować poważną chorobę.

Sięgając po jedzenie nie zastanawiamy się nad tym, że metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów oraz zmiana poziomu glukozy we krwi zależą od sprawnej pracy trzustki. Ten mały narząd gruczołowy żyje w cieniu żołądka, wątroby czy jelit, a jest równie ważny.

Gdy długo odkładamy leczenie chorego zęba, uratować go może jedynie leczenie kanałowe. Nie trzeba się go obawiać, gdyż na szczęście dzisiaj nie jest już ono ani bolesne, ani długotrwałe.

Od czasu wynalezienia streptomycyny można ją skutecznie leczyć, mimo to nadal stanowi zagrożenie. Pojawiają się też nowe grupy ryzyka. Co warto wiedzieć o gruźlicy, aby zminimalizować ryzyko zachorowania?

Chcesz poznać przyczyny swoich dolegliwości? Potrzebujesz porady? Współpracujący z nami specjaliści pomogą Ci rozwiązać problem. Napisz do nas! Wyślij e-mail na adres: zdrowie@grupazpr.pl albo napisz list i wyślij na adres: Redakcja „ZDROWIA”, ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa

Alergia pokarmowa często mylona jest z nietolerancją, bo obie dają podobne objawy i mają to samo źródło – jest nim to, co malec dostał do jedzenia.

Mam na imię Joanna i jestem mamą trojga dzieci: Marysi (18 lat), Jakuba (16 lat) i Michasia (10 lat). Dwójka z nich ma rozrusznik serca – najstarsza Marysia i najmłodszy Michaś. Ale żyjemy prawie normalnie, jak każda rodzina.

Do rozwoju medycyny przyczyniają się nie tylko wybitni polscy lekarze, lecz także specjaliści neurobiologii czy chemii organicznej, szukający rozwiązań przydatnych w medycynie.

Chcesz poznać przyczyny swoich dolegliwości? Potrzebujesz porady? Współpracujący z nami specjaliści pomogą Ci rozwiązać problem. Napisz do nas! Wyślij e-mail na adres: zdrowie@grupazpr.pl albo napisz list i wyślij na adres: Redakcja „ZDROWIA”, ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa

Chcesz poznać przyczyny swoich dolegliwości? Potrzebujesz porady? Współpracujący z nami specjaliści pomogą Ci rozwiązać problem. Napisz do nas! Wyślij e-mail na adres: zdrowie@grupazpr.pl albo napisz list i wyślij na adres: Redakcja „ZDROWIA”, ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa

Witaminy nie dostarczają ci kalorii ani wartości energetycznych. Jadasz je, by żyć! Niestety, coraz częściej twoja dieta zawiera puste kalorie, tłuszcze nasycone i cukry proste, a pozbawiona jest cennych witamin i minerałów. Popularne diety odchudzające również ograniczają nie tylko ilość kalorii, ale i witamin.

O przyczynach otyłości i jej leczeniu mówi prof. dr hab. n.med. Andrzej Budzyński, Kierownik Kliniki Chirurgii Endoskopowej, Metabolicznej oraz Nowotworów Tkanek Miękkich, CM UJ.

psychologia i styl życia

Babulinka w bujanym fotelu i staruszek spędzający czas nad krzyżówką to już przeszłość. Ile takich osób znajdziemy wśród polskich seniorów? Wszak 23,6% Polaków to ludzie po sześćdziesiątce, a w ciągu dekady w wiek senioralny wejdzie już co trzeci mieszkaniec naszego kraju.

W ciepłe dni miło jest poczuć powiew wiatru na twarzy i siłę mięśni w nogach. Jazda na rowerze to lekarstwo na stres. Poprawia kondycję, a nawet łagodzi wiele dolegliwości.

Sport to zdrowie – czy więc aktywność fizyczna może mieć szkodliwy wpływ na ciało i psychikę? Niestety, od sportu można się uzależnić tak samo jak od hazardu, zakupów czy seksu. Jak wyjść z nałogu?

zdrowie i uroda

Wiara wśród Polaków w to, że tzw. suplementy diety mają skuteczność leków receptowych, jeszcze bardziej wzrosła w czasie pandemii. W ciągu 10 tygodni wzrost wydatków na suplementy i leki bezreceptowe (OTC) był większy niż na alkohol i papierosy.

Na scenie Agnieszka „Marylka” Litwin bawi do łez. Przekazuje nam dobrą energię, a odbiera naszą. – Ta kosmiczna wymiana odejmuje mi lat! – zapewnia artystka. Co jeszcze ją odmładza?

Minęło ponad 700 lat, odkąd dominikanin Aleksander della Spina tak połączył dwie soczewki, by łatwiej było nosić je przed oczami. Obecnie na rynku są tysiące modeli okularów, ale nadal komfort powinien być ważniejszy od trendów modowych.

O tej porze roku potrzeba zredukowania wilgoci i niemiłego zapachu staje się paląca. Jednak kontrowersje wokół antyperspirantów sprawiają, że trudno jest wybrać dobry i skuteczny preparat. Czy kosmetyki chroniące przed poceniem są bezpieczne?

Nowości kosmetyczne i wszystko, co pomaga zadbać o urodę, zachować zdrowy wygląd

W kwietniu Natalia i Agnieszka, wybrane spośród blisko tysiąca chętnych rozpoczęły czteromiesięczną metamorfozę. Będziemy śledzić ich wysiłki na łamach ZDROWIA i obserwować postępy.

W tropikalnej części Azji rośnie ponad 100 gatunków tej rośliny. Niektóre są nawet uprawiane. Bambus znajduje zastosowanie w produkcji mebli, tkanin, a także kosmetyków.

kulinaria

Gdy na dworze ciepło, trudno nie spocić się przynajmniej kilka razy dziennie. Skrupulatna higiena i dezodoranty to niejedyny sposób, by mimo to zachować przyjemny zapach ciała. Warto także nieco skorygować dietę.

Catering dietetyczny jest alternatywą dla domowego gotowania i odkryciem ostatnich lat. Coraz więcej osób zamawia gotowe posiłki na cały dzień z dostawą do domu czy pracy. Jakie są plusy i minusy takiego sposobu odżywiania się?

Warto przekonać się do płatków owsianych, ponieważ są niezwykle bogate w składniki odżywcze. Sposobów ich przygotowania jest tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli tylko mleko krowie zastąpisz roślinnym, będzie to owsianka wegańska.

Nowości z półek sklepowych, kulinarne inspiracje, produkty ciekawe, smaczne i zdrowe

Pełnia wiosny to czas, gdy pragniemy świeżych warzyw i lżejszych porcji. W tym okresie sprawdzą się lekkie sałatki, które dodadzą nam energii, cennych składników mineralnych oraz witamin i pomogą utrzymać wagę.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum

NOWY NUMER

[zdrowie-issue-generator] - Zajawka kup dostęp - dolna

Kup dostęp
Zdrowie 6 2020