Zdrowie - 2020-03
Autor: Krzysztof Dubiel / POLSAT / Mat.Pras. <p>Z tego numeru dowiesz się:</p> <ul> <ul> <ul> <li>jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania aspiryny</li> <li>jak walczyć z uzależnieniem od cukru</li> <li>które leki wpływają na zmianę łaknienia</li> <li>czym jest arytmia i jak wygląda jej leczenie</li> <li>jak choroba przewlekła zmienia psychikę</li> <li>jak działa e-recepta</li> </ul> </ul> </ul> <p>Miesięcznik „Zdrowie” to rzetelna wiedza, eksperckie porady i praktyczne wskazówki</p>
Zdrowie 3/2020

Z tego numeru dowiesz się:

• jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania aspiryny

• jak walczyć z uzależnieniem od cukru

• które leki wpływają na zmianę łaknienia

• czym jest arytmia i jak wygląda jej leczenie

• jak choroba przewlekła zmienia psychikę

• jak działa e-recepta

Miesięcznik „Zdrowie” to rzetelna wiedza, eksperckie porady i praktyczne wskazówki

NOWY NUMER

[zdrowie-issue-generator] - Zajawka kup dostęp - górna

Kup dostęp
Zdrowie 6 2020
Spis treści Zdrowie 03/2020
rozmaitości

Z dumą informujemy, że dziennikarka "Zdrowia" Joanna Anczura otrzymała prestiżowy tytuł Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Prasa. Nagroda przyznawana jest przez Stowarzyszenie Dziennikarze Dla Zdrowia w corocznym konkursie dla dziennikarzy zajmujących się problematyką medyczną. W uzasadnieniu werdyktu jury wyraziło uznanie „dla wysokiej wartości edukacyjnej i rzetelności dziennikarskiej w podejmowaniu trudnych tematów prozdrowotnych opartych na najnowszej wiedzy medycznej." W tym numerze Joanna zajmuje się wpływem cukru na nasze zdrowie – polecamy!

Co nowego w polskiej służbie zdrowia, nad czym pracują naukowcy w kraju i na świecie, co warto przeczytać?

poradnik medyczny

Od stycznia 2020 r. papierowe recepty odchodzą w przeszłość, gdyż każdy lekarz ma obowiązek wystawienia recepty w formie elektronicznej. Co to oznacza dla pacjenta i jak zrealizować e-receptę?

Ma już 120 lat, a wiele osób nadal stosuje ją jako lek pierwszego wyboru na przeziębienie i ból głowy. Czy to dobry pomysł? I czy to prawda, że aspiryna może uchronić przed zawałem serca lub rakiem? Oto aktualne fakty na temat tego popularnego leku.

Dokładność pomiaru jest ważna dla każdego użytkownika, ale dodatkowe funkcje – sygnał o zakończeniu pomiaru, wodoodporna obudowa, podświetlenie wyniku czy krótki czas pomiaru – nie zawsze mają znaczenie, wówczas do mierzenia temperatury w zupełności wystarczy model podstawowy.

Każdy z nas inaczej pachnie i to wcale nie dlatego, że używamy różnych kosmetyków czy też zaniedbujemy higienę. Zapach naszego ciała jest uzależniony od wieku, diety, interakcji między gruczołami skóry i bytującymi na niej bakteriami, ale też od tego jakie leki przyjmujemy. Ale zapach ciała oraz wydzielin może być sygnałem, że jesteśmy chorzy.

Choroba hemoroidalna to schorzenie częste i uciążliwe. Cierpi na nią co drugi człowiek po 30. roku życia, choć mało kto się do tego przyznaje. Bywa, że z powodu wstydu lub niewiedzy trafiamy do lekarza dopiero w zaawansowanym stadium.

Pity w umiarkowanych ilościach wprawia w dobry nastrój, rozluźnia, może nawet korzystnie wpływać na zdrowie. Ale w nadmiarze bez wątpienia szkodzi. I grozi uzależnieniem. Warto być świadomym, jak alkohol na nas działa.

Badanie poziomu homocysteiny nie jest równoważne z badaniem poziomu cholesterolu we krwi, chociaż w obu przypadkach przekroczenie norm może być przyczyną zawału. Poziom homocysteiny bada się zazwyczaj u osób genetycznie obciążonych chorobami układu sercowo-naczynioweg o.

Wbrew pozorom tego rodzaju zmiana na szyjce macicy występuje dość rzadko. Poza tym u każdej kobiety może być zastosowane nieco inne leczenie. Niekiedy nadżerki nie trzeba usuwać.

Choroba ta dotyka ok. 10% kobiet, a wśród kobiet leczonych z powodu niepłodności – nawet 50%. Polega na tym, że komórki błony śluzowej macicy występują poza macicą. I powodują ból.

Powszechne jest przekonanie, że niektóre leki, zwłaszcza te przyjmowane przez długi czas, mogą wpływać nie tylko na wzrost lub utratę masy ciała, ale także na stan odżywienia organizmu, przyczyniając się do niedoborów witamin i minerałów. Jak jest naprawdę?

Osoby z atopowym zapaleniem skóry muszą wyjątkowo starannie się o nią troszczyć. Oto mini poradnik, jak należy taką skórę pielęgnować i jak w ogóle funkcjonować na co dzień z AZS, aby zmniejszyć ryzyko dolegliwości.

Krępujemy się podać usianą nimi dłoń. A pozbyć się ich jest niełatwo, bo są uparte i chimeryczne. Czasami same znikają, kiedy indziej zniszczone – odrastają.

Nie każde szybsze lub nierówne bicie serca świadczy o tym, że dzieje się z nim coś niedobrego. Ale w niektórych sytuacjach arytmia potrafi być niebezpieczna dla życia. Dlatego nie wolno tego lekceważyć.

Lekarze sięgają po tę metodę walki z przewlekłym bólem, gdy farmakologiczne leczenie lub blokady przeciwbólowe nie przynoszą pożądanego efektu.

Lekarze sięgają po tę metodę walki z przewlekłym bólem, gdy farmakologiczne leczenie lub blokady przeciwbólowe nie przynoszą pożądanego efektu.

SMA (ang. spinal muscular atrophy), czyli rdzeniowy zanik mięśni, to ciężka choroba uwarunkowana genetycznie. U chorych obumierają neurony w rdzeniu kręgowym, odpowiadające za pracę mięśni. Brak impulsów nerwowych prowadzi do uogólnionego osłabienia i zaniku mięśni.

Efekty leczenia raka w Polsce są złe, dużo gorsze niż w innych krajach. By to poprawić, fundacje pomagające chorym założyły nową organizację, która ma wywierać presję na decydentów.

Jest jednym z najcięższych zaburzeń psychicznych, które dotyka przeważnie ludzi młodych. Schizofrenię można skutecznie leczyć, ale wymaga to cierpliwości i wytrwałości. Systematyczne zażywanie leków i stosowanie się do zaleceń lekarza psychiatry może dać szansę na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Do rozwoju medycyny w Polsce i na świecie przyczyniają się zarówno wybitni polscy chirurdzy, jak i wynalazcy nowatorskich metod diagnostycznych oraz edukatorzy medyczni.

Chcesz poznać przyczyny swoich dolegliwości? Potrzebujesz porady? Współpracujący z nami specjaliści pomogą Ci rozwiązać problem. Napisz do nas! Wyślij e-mail na adres: zdrowie@grupazpr.pl albo napisz list i wyślij na adres: Redakcja „ZDROWIA”, ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa

Chcesz poznać przyczyny swoich dolegliwości? Potrzebujesz porady? Współpracujący z nami specjaliści pomogą Ci rozwiązać problem. Napisz do nas! Wyślij e-mail na adres: zdrowie@grupazpr.pl albo napisz list i wyślij na adres: Redakcja „ZDROWIA”, ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa

Chcesz poznać przyczyny swoich dolegliwości? Potrzebujesz porady? Współpracujący z nami specjaliści pomogą Ci rozwiązać problem. Napisz do nas! Wyślij e-mail na adres: zdrowie@grupazpr.pl albo napisz list i wyślij na adres: Redakcja „ZDROWIA”, ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa

psychologia i styl życia

W Polsce jest ponad 5 milionów ludzi z niepełnosprawnościami. Wśród nich można spotkać osoby, które z wielką pasją uprawiają sporty, także te ekstremalne. W wielu dyscyplinach osiągają sukcesy, a nawet biją rekordy.

Wiadomość o przewlekłej chorobie zawsze wiąże się z szokiem i silnym stresem. Ale niektórzy potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji, a inni się załamują. Jaką pójdziemy drogą, zależy od naszej osobowości i od tego, jak dotychczas radziliśmy sobie z trudnościami.

Katarzyna Zielińska kocha swoją pracę, ale zawsze podkreśla: „Najważniejsza jest rodzina”. To ona daje jej tę niegasnącą siłę i radość. I to dzięki niej aktorka utrzymuje superformę i linię!

zdrowie i uroda

Nic nie zastąpi dobrze dobranej domowej pielęgnacji skóry. Są jednak sytuacje, w których potrzebujemy wsparcia kosmetologów i dermatologów.

Zapach ma nieprzyjemny, więc dla niewtajemniczonych może kojarzyć się źle. Ale wtajemniczeni wiedzą, że siarka doskonale wpływa na stan skóry i włosów. Ma działanie bakteriobójcze, dezynfekujące i antyoksydacyjne.

Prześwitujące przez skórę czerwone żyłki, czerwienienie się po wyjściu z ciepła na mróz i odwrotnie – cerę naczynkową łatwo rozpoznać. Ale niełatwo ją pielęgnować.

Każdy ma trochę inny typ sylwetki. Jest ona wypadkową trybu życia, diety i budowy ciała. Warto przed rozpoczęciem pracy nad figurą wziąć pod uwagę ten ostatni element, nazywany somatotypem.

kulinaria

Domowe zupy warzywne to alternatywa dla ciężkiej zimowej diety. Dostarczają niewiele kalorii, a dużo błonnika. Syc ą. Oto kilka niebanalnych przepisów.

Każdy miód pszczeli jest zdrowy, ale miód z krzewu manuka ma właściwości szczególne. Warto wiedzieć, czym się różni od innych miodów i dlaczego warto się nim raczyć nie tylko zimą.

By jedzenie długo zachowało smak i pełnię wartości odżywczych, musi być odpowiednio przechowywane. Co trzeba trzymać w lodówce, a co w szafce? Ile czasu przechowywać poszczególne produkty?

Spożycie cukru w Polsce w ciągu ostatniej dekady wzrosło o 12 kg rocznie na osobę. Skutek – epidemia otyłości i innych chorób cywilizacyjnych. Jak zahamować szkodliwy trend i zmniejszyć ilość cukru w diecie?

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum

NOWY NUMER

[zdrowie-issue-generator] - Zajawka kup dostęp - dolna

Kup dostęp
Zdrowie 6 2020