Zdrowie - 2019-11
Autor: Beata Cieśla <div> <div> <div> <div> <p>Z tego numeru dowiesz się:</p> <ul> <ul> <ul> <li>jak starzeje się serce</li> <li>dlaczego przepukliny nie można lekceważyć</li> <li>co i jak jeść, by nie przytyć w menopauzie</li> <li>które leki osłabiają kości</li> <li>jak skutecznie usunąć przebarwienia</li> <li>czy e-papieros pomoże zwalczyć nałóg</li> </ul> </ul> </ul> <p>Miesięcznik „Zdrowie” to rzetelna wiedza, eksperckie porady i praktyczne wskazówki</p> </div> </div> </div> </div>
Zdrowie 11/2019

Z tego numeru dowiesz się:

• jak starzeje się serce

• dlaczego przepukliny nie można lekceważyć

• co i jak jeść, by nie przytyć w menopauzie

• które leki osłabiają kości

• jak skutecznie usunąć przebarwienia

• czy e-papieros pomoże zwalczyć nałóg

Miesięcznik „Zdrowie” to rzetelna wiedza, eksperckie porady i praktyczne wskazówki

NOWY NUMER

[zdrowie-issue-generator] - Zajawka kup dostęp - górna

Kup dostęp
Zdrowie 6 2020
Spis treści Zdrowie 11/2019
rozmaitości

Szczerze o chorobie

Co nowego w polskiej służbie zdrowia, nad czym pracują naukowcy w kraju i na świecie, co warto przeczytać?

poradnik medyczny

Tkanka kostna ciągle się przebudowuje. W procesie tym biorą udział osteoblasty, czyli komórki budulcowe, kościotwórcze oraz osteoklasty, czyli komórki kościogubne, które rozpuszczają i usuwają elementy starej kości. Tym procesom mogą szkodzić niektóre leki.

Bardzo często zmiany w wyglądzie oczu i w sposobie widzenia są pierwszym zwiastunem różnych problemów ze zdrowiem. Dlatego nie bagatelizuj ich, nie zrzucaj na karb niewyspania czy zmęczenia. Wykorzystaj to, co widzisz, do autodiagnozy.

Jeśli układ immunologiczny jest słaby, nie potrafi odeprzeć ataku bakterii i wirusów. Dlatego o odporność trzeba dbać. Jak zapewnić sobie dobre samopoczucie i ochronić się przed infekcjami?

To perfekcyjny mechanizm przypominający wysokiej klasy silnik. Serce potrafi dużo znieść, wiele jego elementów da się naprawić, a w ostateczności, od ponad 50 lat potrafimy przeszczepić nowe serce. Lepiej jednak, by nie było takiej potrzeby.

Jeszcze kilka lat temu uważany był za „zdrową” alternatywę dla tradycyjnego papierosa, a nawet sposób na wyjście z nałogu. To tylko połowa prawdy – według najnowszych doniesień e-papierosy nie są wcale nieszkodliwe.

Chcesz poznać przyczyny swoich dolegliwości? Potrzebujesz porady? Współpracujący z nami specjaliści pomogą Ci rozwiązać problem. Napisz do nas! Wyślij e-mail na adres: zdrowie@grupazpr.pl albo napisz list i wyślij na adres: Redakcja „ZDROWIA”, ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa

Stres, zmęczenie, zmiana strefy klimatycznej, niedostatek snu, zbyt obfity posiłek, długa praca przy komputerze, nadmiar alkoholu... Przyczyn bólu głowy jest mnóstwo. Jeśli nie chcesz lub nie możesz walczyć z nim przy pomocy leków, wypróbuj inne metody.

Jedną z najbardziej absurdalnych teorii, które na temat padaczki krążyły jeszcze w XIX wieku, było przekonanie, że przyczyną choroby jest abstynencja seksualna, albo – odwrotnie – nadmierna aktywność w tej sferze życia. Padaczka nadal budzi nieuzasadniony lęk, ponieważ społeczna świadomość istoty choroby jest mocno ograniczona.

Układ kostny lubi być w ruchu i bardzo go potrzebuje. Jednak częste powtarzanie niektórych czynności może mieć zgubny wpływ, zwłaszcza na nasze stawy.

Wiele osób bagatelizuje tę przypadłość – uważa, że jeśli przepuklina nie przeszkadza w codziennym życiu, to wcale nie wymaga leczenia. Czy rzeczywiście tak jest?

Przedstawiamy kuracje, które pomagają podreperować zdrowie, a jednocześnie są rozkoszą dla ciała i zmysłów. Podczas takich leczniczych sesji bez wątpienia zapomnisz o swoich dolegliwościach. Sprawdź, które z nich okażą się najlepsze dla ciebie lub twoich bliskich.

Przeszczepienie jest najlepszą i często jedyną metoda leczenia niewydolności narządów. Można je pobrać od osoby zmarłej, ale dawcami są też osoby żywe – rodzina, przyjaciele, znajomi.

Dokonania polskich lekarzy oraz naukowców-innowatorów rozwijających nowe metody diagnostyki i terapii służą pacjentom w kraju, ale są także doceniane na międzynarodowych forach oraz wykorzystywane przez specjalistów na całym świecie.

Kiedy z pryszczami na buzi walczy nastolatek, uważamy to za normalne. Ale trądzik pojawiający się po trzydziestce albo nawet czterdziestce budzi zdziwienie, a potem i niepokój, bo okazuje się bardzo trudny do leczenia.

psychologia i styl życia

Osoba, która wysłucha, pokaże dziecku, jak wartościowo przejść przez życie, jakich wyborów dokonywać, jest bezcenna. W ramach Fundacji Big Brothers Big Sisters mentorzy pomagają dzieciom potrzebującym wsparcia.

Nie lubimy się przyznawać do porażek, choć zdarzają się przecież każdemu. A jednak to właśnie porażka może wyprowadzić nas na prostą. Zamiast obwiniać się i posypywać głowę popiołem, warto potraktować ją jako drogowskaz.

Znamy ją ze szklanego ekranu. Kobieta zaangażowana, otwarta na ludzi, pomocna i do bólu szczera. Także wtedy, gdy opowiada o własnym życiu i zdrowiu. Po wielu latach ogromnych cierpień Agata Młynarska doczekała się diagnozy przewlekłej choroby jelit, której musiała całkowicie podporządkować życie.

Wielu z nas po stresującej pracy gna na zajęcia sportowe, żeby odreagować. To jak startowanie w sprincie tuż po maratonie. Wychodząc z biura, lepiej dać sobie czas na wyciszenie, rozluźnienie i uspokojenie organizmu. Takie efekty daje wykonywanie pozycji znanych z jogi.

Sen jest niezbędny do zachowania energii, dobrego zdrowia i samopoczucia. Tym bardziej warto zadbać o to, by miejsce, w którym spędzamy aż 1/3 życia, stwarzało warunki do regeneracji psychiki i ciała. Wygodne łóżko to nie wszystko.

Łazienka to pomieszczenie, w którym wytwarzamy sporo odpadów, najczęściej, niestety, plastikowych, i zużywamy dużo wody. Ale też to właśnie w tym miejscu mamy wiele możliwości dokonania korzystnych zmian, które ulżą środowisku.

zdrowie i uroda

Nowości rynkowe, które ułatwiają utrzymanie czystości w domu, a także higieny osobistej

Dopiero jesienią skóra wystawia nam rachunek za to, jak była traktowana latem. Jeśli jest pokryta przebarwieniami, to znak, że nie miała należytej ochrony i potrzebuje kuracji rozjaśniającej.

Często pojęcie epilacja stosowane jest wymiennie z depilacją. Tymczasem to zupełnie inne metody usuwania owłosienia. Sama depilacja, w przeciwieństwie do epilacji, nie usuwa włosa z cebulką, a jedynie z powierzchni skóry. Jakie są metody epilacji?

Stosowanie olejów na włosy, zwane olejowaniem, to najlepszy sposób na widoczną poprawę stanu włosów. Metod olejowania jest kilka, warto wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie.

Nowości kosmetyczne i wszystko, co pomaga zadbać o urodę, zachować młody, zdrowy wygląd

Odstające lub duże uszy, podobnie jak orli nos czy diastema, mogą stać się znakiem rozpoznawczym. Niektórym wręcz ułatwiają karierę w modelingu lub branży filmowej. W przypadku mało znanych osób częściej bywają jednak przyczyną kompleksów.

kulinaria

Problem tycia w trakcie menopauzy dotyczy większości kobiet – i tych szczupłych, i o pełniejszych kształtach. Za dodatkowe kilogramy zwykle obwiniamy hormony. Jednak wiele w okresie przekwitania zależy od nas samych, od zmiany diety i stylu życia.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum

NOWY NUMER

[zdrowie-issue-generator] - Zajawka kup dostęp - dolna

Kup dostęp
Zdrowie 6 2020