Czy choroby mają płeć?

2019-08-07 9:24 Tekst: Anna Jarosz
4 sylwetki mężczyzn i kobiet
Autor: Subidubi/Shutterstock.com

Najkrótsza odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi – nie. Ale jest faktem, że te same schorzenia dają inne objawy u kobiet i mężczyzn, że od płci zależy reakcja na leki. Prawdą jest także to, że płeć coraz częściej decyduje o zastosowanej terapii.

NOWY NUMER

[zdrowie-issue-generator] - Zajawka kup dostęp - górna

Kup dostęp
Zdrowie 6 2020
Spis treści Zdrowie 09/2019
rozmaitości

Krew - najcenniejszy lek

Co nowego w polskiej służbie zdrowia, nad czym pracują naukowcy w kraju i na świecie, co warto przeczytać?

poradnik medyczny

Najkrótsza odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi – nie. Ale jest faktem, że te same schorzenia dają inne objawy u kobiet i mężczyzn, że od płci zależy reakcja na leki. Prawdą jest także to, że płeć coraz częściej decyduje o zastosowanej terapii.

Jeśli chcesz eksponować piękne nogi, musisz o nie zadbać. Co robić, by uniknąć pajączków i niebezpiecznych żylaków?

Ból brzucha, kolka, wzdęcia, zgaga, zaparcia to sygnały kłopotów z trawieniem. By się od nich uwolnić, trzeba wiedzieć, że układ pokarmowy to precyzyjny mechanizm, złożony ze ściśle ze sobą współpracujących organów. Gdy któryś z nich szwankuje, pojawiają się dolegliwości. Co robić, by każda z jego części działała bez zakłóceń?

Chcesz poznać przyczyny swoich dolegliwości? Potrzebujesz porady? Współpracujący z nami specjaliści pomogą Ci rozwiązać problem. Napisz do nas! Wyślij e-mail na adres: zdrowie@grupazpr.pl albo napisz list i wyślij na adres: Redakcja „ZDROWIA”, ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa

Ze świecą szukać osoby w sile wieku, która nie wiedziałaby, jak męczący potrafi być ból pleców. Przeciążony kręgosłup wysyła więcej sygnałów: migrena, szumy w uszach, ból serca albo nerek, drętwienie nóg...

Często mają je dzieci, ale i dorosłym zdarza się, że mała ranka w jamie ustnej utrudnia jedzenie i mówienie nawet przez kilka tygodni. Jak pozbyć się aft? I co zrobić, gdy ciągle pojawiają się nowe?

Stan twoich stóp ma wpływ na cały organizm. Najmniejsza nawet deformacja, zmiana skórna czy skaleczenie, powielone przez liczbę wykonanych codziennie kroków, może urosnąć do rangi dużego problemu. Dlatego nigdy nie bagatelizuj żadnych odstępstw od normy.

Lista leków mogących negatywnie wpływać na słuch jest długa. Znajdują się na niej zarówno leki wydawane na receptę, jak i dostępne bez recepty. Wśród polekowych uszkodzeń słuchu najczęściej rejestruje się niedosłuch odbiorczy w zakresie wysokich częstotliwości.

Masz zadyszkę, zawroty głowy, serce szybciej bije? Może twój organizm ma za mało żelaza. Trzeba szybko uzupełnić ten niedobór i zadbać, by więcej do niego nie doszło.

Łatwość tworzenia się sińców może być cechą osobniczą, wynikającą z wrodzonej, nadmiernej kruchości naczyń, może też mieć związek z przyjmowanymi stale lekami albo z jakąś chorobą, która wpływa na kruchość naczyń krwionośnych. Najczęściej jednak siniak jest skutkiem uderzenia.

Marzysz o równych, pięknych zębach i planujesz założenie aparatu ortodontycznego? Powinnaś wiedzieć, że jeśli ma on spełnić swoje zadanie, konieczne będzie zachowanie skrupulatnej higieny.

W Polsce lawinowo rośnie liczba osób cierpiących na chorobę Hashimoto. Kolejki do endokrynologa w ramach NFZ są długie. Nic dziwnego, że odpowiedzi na pytania związane z dolegliwościami coraz częściej szukamy w internecie. A tam nie wszystko jest prawdą.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z podwyższonego poziomu glukozy we krwi. Co prawda stan przedcukrzycowy to jeszcze nie cukrzyca, ale kto w porę nie zareaguje, za kilka lat może dołączyć do trzymilionowej rzeszy chorych na cukrzycę.

To jeden z najbardziej agresywnych nowotworów złośliwych. Spóźniona diagnoza do niedawna oznaczała nikłe szanse przeżycia. Dziś dzięki nowym terapiom onkolodzy zyskali skuteczniejsze narzędzia do wydłużenia życia chorych.

Chociaż nie można jeszcze mówić o powszechności tego zjawiska, to choroby tropikalne coraz częściej atakują mieszkańców Europy. Według ekspertów największym zagrożeniem są gorączka denga i chikungunya.

Wiele tajemnic związanych z krwią udało się poznać, ale nadal nie umiemy jej wyprodukować. Jedynym źródłem krwi ratującej życie może być inny człowiek, który dobrowolnie ją odda.

Wybitni polscy lekarze różnych specjalności, stosujący pionierskie metody terapeutyczne, oraz naukowcy-innowatorzy przyczyniają się do postępu nie tylko w diagnostyce i terapii różnych schorzeń, lecz także w telemedycynie.

Transplantacje powiązane są w Polsce rzadkością. Do tej pory wykonano tylko kilka tego typu zabiegów. Historia dwóch małżeństw, w których panie i panowie podarowali sobie nawzajem nerki, to jeden z tych wyjątkowych przypadków.

zdrowie i uroda

Kondycja skóry i paznokci stóp w dużej mierze zależy od ich codziennej pielęgnacji. Systematyczne nakładanie kremu lub maski, a także stosowanie spreju przeciw poceniu pomoże zadbać o komfortowe warunki dla tych najniżej położonych części twojego ciała.

Lata mijają, a Grażyna Barszczewska wciąż zachwyca formą i wyglądem! Nie uprawia sportu, nie stosuje diet, nie walczy ze zmarszczkami. W czym więc tkwi sekret jej urody?

Chcesz poznać przyczyny swoich dolegliwości? Potrzebujesz porady? Współpracujący z nami specjaliści pomogą Ci rozwiązać problem. Napisz do nas! Wyślij e-mail na adres: zdrowie@grupazpr.pl albo napisz list i wyślij na adres: Redakcja „ZDROWIA”, ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa

Jeszcze kilka lat temu składnik ten był ciekawostką, którą najczęściej można było spotkać w produktach sprowadzanych z Korei. Dziś śluz ślimaka jest powszechnie stosowanym składnikiem – nic dziwnego, bo jego działanie na urodę jest nie do przecenienia.

Nałożenie maseczki to świetny, domowy zabieg pielęgnacyjny, a jednocześnie chwila relaksu. Z masek oczyszczających skorzysta każda cera, nie tylko trądzikowa. Trzeba tylko dobrać rodzaj i częstotliwość stosowania. Jakie są zalety maseczek oczyszczających?

Wszystko, co pomaga zadbać o urodę, zachować zdrowy wygląd.

Spoglądając w lustro masz wrażenie, że twoje oczy stały się mniejsze, smutniejsze i nie prezentują się już tak dobrze po nałożeniu makijażu? Podobne spostrzeżenia ma wiele osób, u których upływ czasu lub choroby zmieniły wygląd powiek.

psychologia i styl życia

Miewasz barwne marzenia senne, lubisz o nich opowiadać, zastanawiać się, co oznaczają? Taka zabawa to nie zabobon, lecz nawyk, który może się przysłużyć twojemu zdrowiu.

Poznali się, gdy mieli już swoje lata – odchowane dzieci, nawyki i bagaż doświadczeń. Wtedy pojawiły się dylematy: czy wypada zakochać się w moim wieku, jak powiedzieć bliskim, że chcę być szczęśliwa? Dlaczego późna miłość wciąż budzi skrajne emocje?

Nie chodzi o to, by mieć duże bicepsy i podnosić ciężary. Trening rąk, a konkretnie ramion, pomaga je wysmuklić i sprawia, że chętniej nosimy koszulki bez rękawów. Jego efekty odczujesz też przy wykonywaniu wielu codziennych czynności.

kulinaria

Do śmieci trafia 1/3 produkowanej na świecie żywności – można by nią wyżywić 870 milionów ludzi, likwidując w ten sposób problem głodu. To marnotrawstwo nie tylko produktów, ale i środków wykorzystanych na ich wytworzenie: czasu, energii, wody, gruntów. Walkę z tym zjawiskiem zacznijmy we własnym domu.

Nowości z półek sklepowych, kulinarne inspiracje, produkty ciekawe, smaczne i zdrowe

Są idealne na ciepłe dni: sycą, ale nie obciążają i nie rozgrzewają tak jak gęste zimowe zupy. Dzięki nim wykorzystasz sezonową obfitość warzyw.

Palisz papierosy? Koniecznie zmień swoją dietę. Właściwe jedzenie pomoże nieco złagodzić negatywny wpływ nałogu na zdrowie i urodę.

… i to nie tylko, gdy dojrzewają w promieniach słońca na krzaku. Świeże smakują w sałatkach i na kanapkach, ale podgrzane zyskują nie tyko na smaku, ale także na walorach odżywczych. Nigdy nie chowaj ich do lodówki, bo tracą smak!

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum