Od redaktor naczelnej

2019-07-09 10:15
Marta Radzik-Maj
Autor: M. Bykowski

Rozmowa o chorobie

NOWY NUMER

[zdrowie-issue-generator] - Zajawka kup dostęp - górna

Kup dostęp
Zdrowie 6 2020
Spis treści Zdrowie 08/2019
rozmaitości

Rozmowa o chorobie

Co nowego w polskiej służbie zdrowia, nad czym pracują naukowcy w kraju i na świecie, co warto przeczytać?

poradnik medyczny

Szukają ofiar wśród urlopowiczek. Sprzyja im upał, długie podróże, kąpiele w basenie i beztroska. Aby jednak intymne zakażenia nie popsuły ci wakacji, sprawdź, jak się przed nimi uchronić.

Skóra w okolicach intymnych jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego wymaga specjalnego traktowania. Dla własnego komfortu warto ją chronić przed odparzeniami, podrażnieniami i atakiem wirusów czy bakterii. W podróżnej kosmetyczce nowoczesnej kobiety nie może zabraknąć tych produktów.

Chcesz poznać przyczyny swoich dolegliwości? Potrzebujesz porady? Współpracujący z nami specjaliści pomogą Ci rozwiązać problem. Napisz do nas! Wyślij e-mail na adres: [email protected] albo napisz list i wyślij na adres: Redakcja „ZDROWIA”, ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa

Niszczycielskie działanie słońca dotyczy zdrowej skóry zbudowanej z wielu warstw. Tym bardziej promienie UV szkodzą tkankom, które niedawno zabliźniły się.

Popularnie zwana "wiatrówka" coraz częściej atakuje nie tylko małe dzieci. U dorosłych miewa ciężki przebieg, może być przyczyną poważnych powikłań. Jak zmniejszyć ryzyko?

Chcesz poznać przyczyny swoich dolegliwości? Potrzebujesz porady? Współpracujący z nami specjaliści pomogą Ci rozwiązać problem. Napisz do nas! Wyślij e-mail na adres: [email protected] albo napisz list i wyślij na adres: Redakcja „ZDROWIA”, ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa

Przyczyn problemów ze snem może być wiele – stres, błędy dietetyczne, choroby. By wreszcie się wyspać, warto skorzystać z dobroczynnych właściwości ziół. Nasennie działają kozłek lekarski, chmiel i męczennica.

W trzeciej dekadzie życia u każdego człowieka liczba neuronów zaczyna się zmniejszać. Centrum dowodzenia, czyli mózg, pomału zaczyna się starzeć. Jak dokładnie maleje jego potencjał? I czy można coś zrobić, by zwiększyć liczbę połączeń nerwowych, potęgując możliwości twórcze?

Przyjrzyj się swoim paznokciom. Zmiany w ich wyglądzie mogą być skutkiem niewłaściwej pielęgnacji, złego odżywiania się albo choroby.

Zwykły papier toaletowy, z racji swojej funkcji, niekiedy działa jak papierek lakmusowy, który ułatwia nam autodiagnozę. Kiedy po użyciu zmienia kolor na czerwony to znak, że trzeba zapisać się do lekarza i wyjaśnić przyczynę krwawienia z odbytu.

Nerki to narządy szczególnie podatne na uszkodzenia spowodowane zażywaniem leków. Jest to związane z ich naturalnymi funkcjami, czyli detoksykacją i filtracją. Komórki, z których są zbudowane nerki, mają kontakt ze wszystkimi toksynami znajdującymi się we krwi, także tymi pochodzącymi z leków.

Uszkodzenie siatkówki nie skazuje już dzisiaj na utratę wzroku. Podjęta wcześnie terapia pozwala skutecznie ją naprawiać oraz spowalniać rozwój schorzeń, których nie można cofnąć.

To eksperyment z udziałem ludzi, w czasie którego bada się produkt leczniczy, czyli określoną substancję. Celem badania klinicznego jest sprawdzenie skuteczności i bezpieczeństwa tej substancji, a nie leczenie samo w sobie. Czy decydując się na udział, coś zyskujemy czy tracimy? Bo przecież ostateczny skutek przyjmowania badanej substancji nie jest znany.

Jest bardzo niebezpieczną, zakaźną chorobą, w skrajnych przypadkach śmiertelną. Zakażenie może rozwinąć się w ciągu jednego dnia, dlatego w razie wystąpienia niepokojących objawów nie można zwlekać z wizytą u lekarza.

Wybitni polscy lekarze różnych specjalności, stosujący pionierskie metody terapeutyczne, a także naukowcy-innowatorzy dają nadzieję tym pacjentom, którzy dotąd mieli niewielkie szanse na poprawę zdrowia.

Wypadek samochodowy całkowicie zmienił życie Iwony Lis. Miała złamane nogi, miednicę, żebra, doznała krwotoku wewnętrznego. Sześć lat temu podjęła decyzję o założeniu fundacji pomagającej ofiarom wypadków i ich bliskim.

Chcesz poznać przyczyny swoich dolegliwości? Potrzebujesz porady? Współpracujący z nami specjaliści pomogą Ci rozwiązać problem. Napisz do nas! Wyślij e-mail na adres: [email protected] albo napisz list i wyślij na adres: Redakcja „ZDROWIA”, ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa

psychologia i styl życia

Wiadomość o poważnej chorobie zawsze wywraca nasz świat do góry nogami. Często zadajemy sobie pytanie – dlaczego ja? Często się buntujemy, bo w ten sposób chcemy oswoić sytuację. Ale jak przekazać złą wiadomość bliskim, jak powiedzieć, że możemy być niesprawni, potrzebować opieki, lub przygotować ich na nasze odejście?

Nie musisz się obawiać, że aktywność fizyczna ci zaszkodzi. Ruch nie tylko obniża ciśnienie krwi, poprawia także wydolność serca. Jak uprawiać sport, by twój układ krążenia odniósł największe korzyści?

Zdawałoby się, że pierwsza miesiączka to żadna tajemnica, bo uczy się o niej w szkole, i w końcu jest internet… Tymczasem dla wielu dziewcząt to trudne doświadczenie, bo nie są na nie przygotowane lub nie mają wsparcia bliskiej osoby.

Jest lekka i zajmuje niewiele miejsca w torebce. Zabierz ją na spacer z psem albo na plażę. Mini-band to supergadżet dla tych, którzy lubią ćwiczyć krótko, ale za to kompleksowo i efektywnie.

Urlop to czas odkrywania i zachwytu nad pięknymi zakątkami na Ziemi. Warto podróżować tak, by pozostawiać odwiedzane przez nas miejsca równie piękne, jakimi je zastaliśmy, a do tego nie szkodzić środowisku.

Walkę z nadwagą najczęściej przedstawia się jako zmagania samotnego człowieka z własną słabością. By pozbyć się kilogramów, potrzebna jest silna wola, determinacja, motywacja... Choć wspomina się o ewolucyjnych uwarunkowaniach człowieka, mało uwagi przykłada się do wpływu otoczenia, a on jest większy, niż chcielibyśmy przyznać.

zdrowie i uroda

Ikona polskiej telewizji i kobieta o wielu talentach. Wysportowana, energiczna i zawsze uśmiechnięta. Przeżyła trudne chwile, gdy kilka lat temu przypadkiem zdiagnozowano u niej chorobę. Zaryzykowała i poddała się operacji, która mogła zakończyć jej karierę.

Coraz częściej zwracamy uwagę na skład, kupując kremy czy szampony. Nie zawsze jednak dotyczy to kosmetyków kolorowych – a szkoda, bo i w tym przypadku warto dokonywać świadomych wyborów.

Kiedy skóra na piętach staje się gruba i szorstka, to ostatni moment, by zmienić nawyki pielęgnacyjne. Zaniedbanie tej części stóp może doprowadzić do nieestetycznych zmian przypominających korę drzewa i utrudniających chodzenie!

Nowości kosmetyczne i wszystko, co pomaga zadbać o urodę, zachować zdrowy wygląd

W tym roku firma Ziaja obchodzi jubileusz 30-lecia. Jest okazja, by świętować sukces, bo kosmetyki z charakterystycznym logo zna każda Polka.

Bujna czupryna kojarzona jest z witalnością i młodością. Stanowi także barometr naszego zdrowia. Słusznie zatem martwimy się, gdy włosy zaczynają wypadać. Nigdy nie dzieje się tak bez przyczyny. Co można zrobić, by powstrzymać łysienie lub zagęścić włosy?

Agnieszka i Natalia zostały wybrane spośród blisko tysiąca kandydatek do uczestnictwa w niezwykłej, trwającej aż cztery miesiące metamorfozie – Projekt 5D, której patronuje miesięcznik „Zdrowie”. Jedna z nich radzi sobie doskonale, druga... zrezygnowała.

kulinaria

Konsekwentnie stosowana dieta przeciwzapalna wycisza toczący się w organizmie przewlekły stan zapalny, a dzięki temu może zapobiec rozwojowi wielu chorób. Poznaj jej zasady i dowiedz się, jakie produkty do niej włączyć.

Proste, lekkie, niewymagające włączania piecyka, wykorzystujące moc sezonowych owoców – takie powinny być desery na upał. Niektóre z nich sprawdzą się także w roli drugiego śniadania. W składzie wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego.

Nowości z półek sklepowych, kulinarne inspiracje, produkty ciekawe, smaczne i zdrowe

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum