Zdrowie - 2020-02
Autor: Beata Cieśla <p>Z tego numeru dowiesz się:</p> <ul> <ul> <ul> <li>jak chronić oczy w cyfrowym świecie</li> <li>jak rozpoznać wczesne objawy choroby Alzheimera</li> <li>jaki rodzaj sauny jest dla Ciebie najlepszy</li> <li>kiedy warto zbadać gęstość kości</li> <li>jakie pokarmy sprzyjają odchudzaniu</li> <li>jak ocieplenie klimatu wpływa na sytuację zdrowotną Polaków</li> </ul> </ul> </ul> <p>Miesięcznik „Zdrowie” to rzetelna wiedza, eksperckie porady i praktyczne wskazówki</p>
Zdrowie 2/2020

Z tego numeru dowiesz się:

• jak chronić oczy w cyfrowym świecie

• jak rozpoznać wczesne objawy choroby Alzheimera

• jaki rodzaj sauny jest dla Ciebie najlepszy

• kiedy warto zbadać gęstość kości

• jakie pokarmy sprzyjają odchudzaniu

• jak ocieplenie klimatu wpływa na sytuację zdrowotną Polaków

Miesięcznik „Zdrowie” to rzetelna wiedza, eksperckie porady i praktyczne wskazówki

NOWY NUMER

[zdrowie-issue-generator] - Zajawka kup dostęp - górna

Kup dostęp
Zdrowie 6 2020
Spis treści Zdrowie 02/2020
rozmaitości

Zdrowe trendy w 2020 roku. Po pierwsze: jemy świadomie, czyli bardziej zwracamy uwagę na wartości odżywcze pokarmów i ich wpływ na nasze zdrowie. Już teraz 43% Polaków deklaruje, że stara się ograniczać jedzenie mięsa . Po drugie: coraz bardziej w nasze życie będzie wpisywać się ekologia. I po trzecie: stawiamy na profilaktykę, regularne kontrole u lekarza i badania .

Co nowego w polskiej służbie zdrowia, nad czym pracują naukowcy w kraju i na świecie, co warto przeczytać?

poradnik medyczny

Jeśli po upływie tygodnia objawy grypy nie ustępują, nasilają się lub pojawią się nowe dolegliwości, trzeba koniecznie szukać pomocy lekarza, który w zależności od rodzaju komplikacji zmodyfikuje leczenie lub skieruje do szpitala. Jakie objawy mogą być sygnałem powikłań?

Czy warto wierzyć w oparte na tzw. mądrości ludowej porzekadła i przysłowia? Wzięliśmy kilka z nich pod lupę i okazało się, że warto!

Zmianie tej trudno zaprzeczyć, gdyż częstotliwość anomalii pogodowych wzrosła zauważalnie w ciągu jednego pokolenia. Jak ocieplenie klimatu wpływa na sytuację zdrowotną Polaków?

Większość z nas jest skazana na codzienną pracę z komputerem, po pracy zaś nie rozstajemy się ze smartfonem. Cierpią na tym nasze oczy. Ale są sposoby, by ochronić wzrok przed cyfrowym zmęczeniem.

Postaraj się opanować nerwy i postępuj według planu opracowanego przez profesjonalnych ratowników. To proste czynności, ale mogą uratować ludzkie życie!

Zatkany lub cieknący nos utrudnia normalne funkcjonowanie. Trudniej oddychać, sen nie daje pełnego odpoczynku, ciągle trzeba sięgać po chusteczki. W takiej sytuacji warto użyć czegoś, co skutecznie udrożni nos.

Zdrowe i równe zęby to nie tylko gwarancja pięknego uśmiechu, ale przede wszystkim zachowanie zdrowia całego organizmu. Niestety, wciąż wiele osób nie wie, że zęby zajęte przez próchnicę i kamień nazębny znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca.

Na bolesne miesiączki, intymne infekcje, dolegliwości okresu menopauzy często skutecznym remedium i wsparciem dla terapii farmakologicznej są zioła.

W dzisiejszych czasach ciąża po 30., a nawet 40. roku życia to nic niezwykłego – coraz więcej kobiet się na to decyduje. I zwykle rodzą zdrowe dzieci. Trzeba mieć jednak świadomość, że ryzyko powikłań w takiej ciąży jest większe niż u młodej matki.

Specjaliści wyróżniają blisko 200 różnych rodzajów bólów głowy. Według statystyk medycznych co najmniej 20% populacji regularnie czuje dyskomfort lub wręcz cierpi z tego powodu. Jak sobie pomóc w takiej sytuacji?

Do rozwoju medycyny w Polsce i na świecie przyczyniają się zarówno wybitni polscy chirurdzy, jak i wynalazcy nowatorskich urządzeń diagnostycznych oraz systemów szkoleniowych służących kształceniu specjalistów.

Choroba Alzheimera jest utożsamiana głównie z utratą pamięci, ale zanim jej deficyty staną się widoczne lub zauważalne dla otoczenia, pojawiają się sygnały, które powinny wzbudzić naszą czujność.

Podczas rozmowy przez telefon często jesteśmy w stanie określić, w jakim wieku jest osoba po drugiej stronie. Seniorzy mają inny tembr głosu niż ludzie młodzi. Wynika to z naturalnych procesów starzenia się, ale zależy też od tego, jak dbamy o nasz naturalny instrument.

Trudno przed nimi uciec, ponieważ są niemal wszędzie. W kosmetykach, środkach czystości, opakowaniach, zabawkach, nawet w ubraniach. Działają podstępnie i dlatego nie zauważamy ich zgubnego wpływu na nasze zdrowie. To ksenoestrogeny, czyli związki imitujące działanie żeńskich hormonów płciowych.

Osteoporoza nie boli, ale jej efekt – czyli złamania – są nie tylko bolesne, ale mogą mieć niezwykle groźne skutki. Dlatego warto w porę sprawdzić stan tkanki kostnej. Służą temu precyzyjne badania: densytometria i badanie stężenia markerów metabolizmu kostnego.

Osłabienie słuchu to naturalna rzecz, zwłaszcza w starszym wieku. Nie warto ignorować tego problemu, gdyż im bardziej zaawansowany niedosłuch, tym mniejsze są szanse na odtworzenie dobrego słyszenia.

Łysienie polekowe to utrata włosów związana z toksycznym wpływem przyjmowanych leków na komórki mieszka włosowego. W większości przypadków po odstawieniu preparatu włosy odrastają. U niektórych jednak dochodzi do całkowitego zniszczenia mieszków.

Szybko i skutecznie zwalczają infekcje bakteryjne. Jednakże siła działania antybiotyków może osłabnąć, jeśli nie będziemy przestrzegać zasad ich stosowania.

Chcesz poznać przyczyny swoich dolegliwości? Potrzebujesz porady? Współpracujący z nami specjaliści pomogą Ci rozwiązać problem. Napisz do nas! Wyślij e-mail na adres: [email protected] albo napisz list i wyślij na adres: Redakcja „ZDROWIA”, ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa

Chcesz poznać przyczyny swoich dolegliwości? Potrzebujesz porady? Współpracujący z nami specjaliści pomogą Ci rozwiązać problem. Napisz do nas! Wyślij e-mail na adres: [email protected] albo napisz list i wyślij na adres: Redakcja „ZDROWIA”, ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa

Chcesz poznać przyczyny swoich dolegliwości? Potrzebujesz porady? Współpracujący z nami specjaliści pomogą Ci rozwiązać problem. Napisz do nas! Wyślij e-mail na adres: [email protected] albo napisz list i wyślij na adres: Redakcja „ZDROWIA”, ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa

psychologia i styl życia

Zrzuciłaś 5, 10, 15 kilogramów i znowu w krótkim czasie wróciłaś do poprzedniej wagi. Nie tylko ty nie radzisz sobie z odchudzaniem. Powód zwykle tkwi w psychice. Żadna dieta nie przyniesie trwałego efektu, jeśli nie zmieni się myślenia. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Polacy uwielbiają zwierzęta domowe – ma je blisko połowa z nas. Mało osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że pupil zostawia za sobą ślad węglowy. Jak go zmniejszyć i sprawić, by nasz zwierzak był bardziej eko?

Polak spędza przed telewizorem średnio 263 minuty, czyli ponad 4 godziny dziennie. To zdecydowanie za dużo. Telewizja nie tylko pożera czas, ale też szkodzi zdrowiu. Co robić, by zminimalizować szkody?

Jak na „skowronka” przystało, dzień zaczyna wcześnie. I zawsze od sportu! Jest od niego zdrowo uzależniona. Ale nie tylko on daje jej radość, siłę i poczucie spełnienia.

Krótka gimnastyka dłoni i nadgarstków przyda się pracownikom biurowym, osobom, które wykonują precyzyjne, powtarzalne ruchy oraz siedzącym wiele godzin za kierownicą.

zdrowie i uroda

Nie bez powodu nazywana jest przez specjalistów gorącą terapią dla ciała i duszy. Regularne korzystanie z sauny pomaga zadbać o skórę, ale też skutecznie redukuje codzienny stres i przegania zmęczenie.

W 2020 roku postawmy na życie w rytmie slow i w zgodzie z naturą. Wybierajmy produkty, które ułatwiając nam życie, dbając o nasze samopoczucie i komfort są jednocześnie przyjazne dla środowiska.

To problem nie tylko estetyczny, nieleczone odciski niepotrzebnie przysparzają bólu. Jak im zapobiegać i co robić, jeśli już je masz?

Stanowi złoty standard w pielęgnacji przeciwstarzeniowej, ale pomaga też na plamy barwnikowe i trądzik. Chłodne pory roku to najlepszy czas na kurację tym składnikiem.

kulinaria

Nasz skóra jest bardzo wymagająca. Dla jej dobrej kondycji ważne są nie tylko odpowiednia ilość wypoczynku i dobre nawodnienie, ale przede wszystkim prawidłowo zbilansowana dieta.

Jednym z kluczowych elementów w walce z nadwagą i otyłością jest zmiana nawyków żywieniowych. Warto też sięgać po produkty, które przyspieszą przemianę materii.

Są pełne białka, błonnika, żelaza i witamin z grupy B. Sycą na długo, ale nie tuczą. Kasze powinny się pojawiać w naszych jadłospisach jak najczęściej. Jeśli znudziły ci się gryczana i pęczak, może spróbujesz mniej popularnych rodzajów?

Po początkowej fascynacji chrupiącymi skrzydełkami, hamburgerem i daniami instant na polskich konsumentów przyszło opamiętanie. Obecnie coraz wyraźniej zaznacza się tendencja: żywność ma nie tylko smakować, lecz także, jeśli nie przede wszystkim, służyć zdrowiu.

Nowości z półek sklepowych, kulinarne inspiracje, produkty ciekawe, smaczne i zdrowe

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum

NOWY NUMER

[zdrowie-issue-generator] - Zajawka kup dostęp - dolna

Kup dostęp
Zdrowie 6 2020