Zdrowie - 2019-05
Autor: Beata Cieśla <p>W numerze 5/2019 "Zdrowia" przeczytasz m.in. o zaletach diety z niskim indeksem glikemicznym, domowych lampach na podczerwień, leczniczych właściwościach egzotycznych miodów, zalecanych szczepieniach przed wyjazdem za granicę. Dowiesz się, jak starzeje się tarczyca, kiedy zrobić endoprotezę kolna, jak usunąć stary tatuaż i dlaczego warto jeść tofu. Temat numeru: Odchudzanie bez głodówki, czyli jak usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej. Miesięcznik "Zdrowie" to rzetelna wiedza, eksperckie porady i praktyczne wskazówki.</p>
Zdrowie 5/2019

W numerze 5/2019 "Zdrowia" przeczytasz m.in. o zaletach diety z niskim indeksem glikemicznym, domowych lampach na podczerwień, leczniczych właściwościach egzotycznych miodów, zalecanych szczepieniach przed wyjazdem za granicę. Dowiesz się, jak starzeje się tarczyca, kiedy zrobić endoprotezę kolna, jak usunąć stary tatuaż i dlaczego warto jeść tofu. Temat numeru: Odchudzanie bez głodówki, czyli jak usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej. Miesięcznik "Zdrowie" to rzetelna wiedza, eksperckie porady i praktyczne wskazówki.

NOWY NUMER

[zdrowie-issue-generator] - Zajawka kup dostęp - górna

Kup dostęp
Zdrowie 6 2020
Spis treści Zdrowie 05/2019
rozmaitości

Pisząc dla Państwa, korzystamy z wiedzy i doświadczenia najwyższej klasy specjalistów zajmujących się praktyką i teorią ochrony zdrowia. Oto honorowa Rada Ekspertów Miesięcznika „Zdrowie”:

Co nowego w polskiej służbie zdrowia, nad czym pracują naukowcy w kraju i na świecie, co warto przeczytać?

poradnik medyczny

Lekarz POZ jest nazywany lekarzem pierwszego kontaktu, bo do niego właśnie idziemy, gdy coś niepokojącego dzieje się z naszym zdrowiem. Gdy nie może pomóc sam, kieruje do specjalisty albo daje skierowanie na badania. Ale tylko na niektóre. Jak to wygląda w praktyce?

Tych krwiopijców jest coraz więcej, można się na nie natknąć nie tylko w lesie, ale też na łące, żyją także w miejskich parkach i w przydomowym ogródku. Co zrobić, gdy znajdziesz na ciele wkłutego kleszcza?

Suche dane na temat długości życia, przyczyn zgonów i czynników ryzyka mówią wiele nie tylko o kondycji zdrowotnej Polaków. Można z nich także wywnioskować, w jakim stopniu sami umiemy się o nią zatroszczyć.

Rodzaj szczepienia przed wyjazdem za granicę zależy od celu podróży, charakteru wyjazdu i ogólnego stanu zdrowia. Jednak niezależnie do tego, jakie egzotyczne miejsce zostanie wybrane na wakacyjny odpoczynek, o szczepieniach należy pomyśleć odpowiednio wcześnie.

Ortopeda zdecydował, że w niedalekiej przyszłości konieczna będzie wymiana stawu kolanowego na nowy? Każdego roku w Polsce tysiące osób przechodzą podobny zabieg. U części pacjentów udaje się nieco odroczyć wstawienie endoprotezy dzięki pewnym procedurom.

Choć nowe technologie pozwalają dziś uratować zęby, które dawniej można było tylko usunąć, nie zawsze da się tego uniknąć. Czeka cię ekstrakcja? Mądrze się przygotuj, a łatwiej dojdziesz do siebie po zabiegu.

Choć zapadalność na schorzenia tarczycy zwiększa się z wiekiem, podobieństwo objawów tych chorób do symptomów starzenia się powoduje, że są one rozpoznawane rzadziej, niż występują. Wypadanie włosów, zmęczenie lub problemy z pamięcią i koncentracją nie wydają nam się aż tak bardzo podejrzane u osoby w sędziwym wieku. A powinny!

Miody są panaceum na wiele chorób, bogate odżywczo, a przy tym bardzo smaczne. Poza popularnymi krajowymi miodami warto także zwrócić uwagę na miody z odległych krain. Oto gatunki wiodące w skali globalnej, wyróżniające się smakiem bądź właściwościami leczniczymi.

Ten rodzaj światła może łagodzić ból, znakomicie sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych, poprawia kondycję skóry. Warto to wykorzystać także w domowym zaciszu.

Tętnice szyjne są najważniejszymi naczyniami doprowadzającymi krew do mózgu. Ich pracę możemy wyczuć, przykładając palce do boku szyi. Dla sprawnego działania mózgu równie ważne są tętnice kręgowe, ukryte w kręgosłupie. Zwężenie światła tych tętnic prowadzi do bardzo niebezpiecznego w skutkach niedokrwienia mózgu.

Chcesz poznać przyczyny swoich dolegliwości? Potrzebujesz porady? Współpracujący z nami specjaliści pomogą Ci rozwiązać problem. Napisz do nas! Wyślij e-mail na adres: [email protected] albo napisz list i wyślij na adres: Redakcja „ZDROWIA”, ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa

Choć narośl na kości piętowej jest zwyrodnieniem, to nie ona jest pierwotną przyczyną bólu podczas chodzenia. Źródłem schorzenia jest stan zapalny pasma tkanki łącznej, spajającego kości stopy.

Wysokie stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi, czyli hiperurykemia jest coraz powszechniejsze i ma ścisły związek z występowaniem chorób cywilizacyjnych i metabolicznych, w tym cukrzycy typu 2. Niestety, to problem lekceważony nie tylko przez pacjentów, ale także przez wielu lekarzy.

Choroba przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo. Najczęściej dotyczy osób w wieku 50-60 lat. Znajduje się w pierwszej dziesiątce odnotowywanych zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce.

Wycięcie małego, ale arcyważnego gruczołu powiązanego z pęcherzem, jądrami i prąciem nie jest obojętne dla organizmu. Nie wszyscy mężczyźni zdają sobie sprawę, że taki zabieg może pogorszyć sprawność seksualną. Warto wiedzieć, jakie problemy z potencją występują najczęściej i skąd się one biorą.

Chcesz poznać przyczyny swoich dolegliwości? Potrzebujesz porady? Współpracujący z nami specjaliści pomogą Ci rozwiązać problem. Napisz do nas! Wyślij e-mail na adres: [email protected] albo napisz list i wyślij na adres: Redakcja „ZDROWIA”, ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa

To częsta choroba serca. Niezdiagnozowana i nieleczona niedomykalność zastawki mitralnej może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych powikłań, takich jak nadciśnienie płucne, niewydolność prawej komory serca lub nawet do zgonu.

Do rozwoju medycyny przyczyniają się wybitni polscy chirurdzy, ale także twórcy małoinwazyjnych, precyzyjnych i coraz bardziej skutecznych rozwiązań diagnostycznych.

Renata Orłowska, podobnie jak jej ulubiona bohaterka Pollyanna, w każdej sytuacji stara się dostrzec coś dobrego. Pomimo ograniczeń, jakie wiążą się z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA) żyje tak, aby niczego nie żałować.

Chcesz poznać przyczyny swoich dolegliwości? Potrzebujesz porady? Współpracujący z nami lekarze o różnych specjalizacjach pomogą Ci rozwiązać problem. Napisz do nas! Wyślij e-mail na adres: [email protected] albo napisz list i wyślij na adres: Redakcja „ZDROWIA”, ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa

psychologia i styl życia

Każdy zna uczucie błogostanu i odprężenia, które ogarnia ciało po wybuchu szczerego śmiechu. Pielęgnujmy w sobie poczucie humoru, bo korzyści – nie tylko dla zdrowia – są nieocenione.

Niezależnie od tego, czy lubisz buszować po sklepach i trzymać rękę na modowym pulsie, czy też trendy w modzie w ogóle cię nie interesują i nie lubisz zakupów, możesz sprawić, że twoja szafa będzie bardziej przyjazna dla środowiska. Z korzyścią dla twojego stylu!

Ruch w wodzie poprawia krążenie, zmniejsza obrzęki, wzmacnia mięśnie, modeluje sylwetkę. A przy tym nie męczy tak jak tradycyjna gimnastyka. Na zajęcia sportowe w basenie mogą się wybrać nawet ci, którzy nie potrafią pływać.

zdrowie i uroda

Kurze jajo to składnik używany w pielęgnacji od dawna. Nadaje się do maseczek do włosów i twarzy, a nawet do mycia włosów. Coraz więcej pojawia się też gotowych produktów z jajkiem.

To podstawowy zabieg pielęgnacyjny i wydaje się banalnie prosty. Jednak nieumiejętne mycie i suszenie przynosi włosom wiele szkody.

Długie włosy to marzenie wielu pań, jednak szybko niszczące się końcówki sprawiają, że pasma nie prezentują się dobrze i trzeba często je podcinać. Są jednak sposoby na to, by końce włosów dłużej pozostawały gładkie i nieuszkodzone.

Nowości kosmetyczne i wszystko, co pomaga zadbać o urodę, zachować młody, zdrowy wygląd

Komórki tłuszczowe to te, z którymi najtrudniej nam się rozstać. Czasem wręcz wydają się działać przeciw nam. Puchną w zastraszającym tempie, migrują w organizmie, chowają się między narządami wewnętrznymi i niezmiennie powracają niczym bumerang. Czy da się ich w ogóle pozbyć raz na zawsze?

kulinaria

Dzięki niewielkiemu wysiłkowi możesz nie tylko zmniejszyć masę ciała, zredukować tkankę tłuszczową i obniżyć indeks BMI, ale przede wszystkim zadbać o zdrowie i zminimalizować ryzyko wystąpienia w przyszłości cukrzycy. Jeśli już masz cukrzycę, to indeks glikemiczny powinien być podstawą przy komponowaniu posiłków.

Zupełnie niepotrzebnie wydajemy mnóstwo pieniędzy na wody butelkowane. I zaśmiecamy środowisko plastikiem, który będzie się rozkładał setki lat.

Sól, cukier, biała mąka, a nawet mleko, które powszechnie występują w naszej kuchni i które jadamy na co dzień, zostały okrzyknięte truciznami. Czy rzeczywiście wszystkie są szkodliwe dla zdrowia i należy ich unikać?

Mdłe, bez smaku, o gumowatej konsystencji? Tak określają tofu ci, którzy próbowali, ale się zrazili. Jednak to samo można powiedzieć o surowym mięsie kurczaka – samo w sobie nie ma smaku i podobnie jak tofu, zyskuje dzięki przyprawom i odpowiednim sposobom przyrządzania.

Nowości z półek sklepowych, kulinarne inspiracje, produkty ciekawe, smaczne i zdrowe

Pachnąca kawa lub herbata i kawałek kremowego, schłodzonego, samodzielnie przygotowanego sernika. To jedna z przyjemności, które powinniśmy sobie fundować jak najczęściej.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum

NOWY NUMER

[zdrowie-issue-generator] - Zajawka kup dostęp - dolna

Kup dostęp
Zdrowie 6 2020